LayerSlider encountered a problem while it tried to show your slider.Please make sure that you've used the right shortcode or method to insert the slider, and check if the corresponding slider exists and it wasn't deleted previously.

Nimva: The Ultimate Multi Purpose Theme for WordPress

With over 10,000 satisfied clients and counting, Nimva is the right choice for you and your business.
Nimva is the most complete and easy to use wordpress theme ever created.


nimva-page-browser

Free Updates & Support: FOR LIFE

Nimva is integrating the latest and best technologies a premium WordPress theme should have, giving you full control over the website you want to create. That’s not all, once you purchase our Nimva theme you will also get access to our customer support, one of the best in the business.


Happy Clients
Support Hours
Working Hours
Coffee Cups

Infinite Posibilities: Nimva Provides The Flexibility You Are Looking For

Create your unique design styles using Nimva’s powerful Theme Options interface. You need zero programming skills to achieve the design you want. Your only limitation is your imagination.


options-nimva-final

Amazing Features: Allow You to Build the Ultimate Website

Nimva is packing the latest and most useful features, allowing you to express your ideas without effort. Here are some of these features listed below – by the way this is just a Call to Action element which you can also customize in any way you want – background image, patterns, font size, colors, buttons, etc.
Nimva is 100% responsive, all elements integrated into the theme will look awesome on any mobile device. You can turn on or off the responsiveness from the Theme Options interface.
With over 350+ options, Nimva allows you to customize the theme to the smallest details. You don’t need any programming skills, as everything is done with simple mouse clicks. Try it now.
Improve your site functionality by creating a MegaMenu. Nimva allows you to use create MegaMenus – add icons, text widgets, split columns to make your site even better looking.
Nimva is packing three different Header Layouts. You can easily select the header layout you want using the Theme Options Interface. Change it with just one click of a mouse.
Nimva allows you to add Video Backgrounds directly from YouTube. You just need your video id and that’s it, your background will automatically become a Video Background.
As requested, our Nimva theme is also packing a premium slider plugin: LayerSlider. You can now create gorgeous sliders without effort and impress your customers with your creations.
You can easily translate our Nimva theme into any language you need. Use PoEdit, qTranslate or WMPL plugins to serve your site into multiple languages.
You can create blog pages by just selecting one of the predefined page templates we created for you. See all blog styles in the Menu -> Blog.
Multiple layout styles, unlimited portfolio pages, custom categories per page, superb rollover effects, full or half-width detail page, custom featured image size and many more.

These are just some of the cool features we have prepared for you


 • Easy Installation & Setup
 • Fully Customizable Options
 • Retina Ready For Enabled Devices
 • Custom Backgrounds Per Page/Post
 • Awesome Widgetized MegaMenu
 • Unlimited Colors / Skins
 • Powerful Customization Options
 • Gorgeous WooCommerce Design
 • Superb CSS3 Animation
 • FlexSlider Integration
 • Boxed or Wide Layout Selection
 • Automatic Updates Enabled
 • Free Support and Updates for Life
 • Very Well Documented
 • Frontend Page Editing
 • Narrated Video Tutorials
 • Font Awesome Icon Integration
 • Advanced Typograpghy Options
 • Custom Fonts option
 • Unlimited Sidebar Creation
 • Custom Widgets

Testimonials: We Love to Hear From You

Ve více než 25leté historii činosti mojí firmy byl mj. důležitý rok 2000, kdy se spojily naše cesty s panem Liborem Kokšalem v počátku dlouhodobé, více než 15leté kvalitní spolupráce a od té doby nebylo třeba vyhledávat žádného jiného patnera se zadáváním grafických návrhů a zpracování jakýchkoliv různorodých firemních materiálů. Výslednicí je i naše firemní prezentace a ve vizuálním ztvárnění i logo firmy AGENS - ing. J. Dědič. Preciznost, operativa a včasnost, invence, odbornost a variantnost řešení se vždy snoubila s činností a přístupem pana Kokšala. V neposlední řadě pak nelze opominout jeho vždy naprosto seriózní přístup, takže bez nadsázky mohu konstatovat, že naše spolupráce během let došla až k té kýžené metě, kdy pracovní schůzky jsou zároveň setkáními s radostí plánovanými a přátelskými.
Ing. Josef DědičAGENS
Proč jsme začali spolupracovat s panem Liborem Kokšalem a jeho designlk.cz? Z jednoho prostého důvodu: to, co musím jiným grafickým studiím složitě vysvětlovat anebo zadávat, stačí panu Kokšalovi několika slovy nastínit a on dokáže rychle a přesně vystihnout podstatu naší představy a rychle a většinou v několika verzích vytváří perfektní grafické návrhy. Vždy v domluveném termínu a za výbornou cenu.
MUDr. František FilipiFILIDENTAL-Mars, s.r.o.
S prací pana Kokšala jsem absolutně spokojená a proto s ním spolupracuji již 16 let a musím říci, že mě opravdu nikdy nezklamal. Vždy mě příjemně překvapí svými nápady a profesionálně odvedenou prací. Zakázky jsou vždy perfektně a v termínu zpracované, přitom za rozumnou cenu. Když k tomu ještě přidám profesionální a přitom lidský přístup ke klientovi, myslím, že není již co dodat.
Bohumila SieglováSmile Dent
Copyright 2015 designlk.cz | All Rights Reserved